Tan Teknik Kontrol Uluslar Arası Belgelendirme ve Endüstriyel Ürünler Ltd. Şti.
Tan Teknik Kontrol Uluslar Arası Belgelendirme ve Endüstriyel Ürünler Ltd. Şti.

Hidrant Kontrolü

Yangın besleme hattında diğer yangın besleme cihazlarına su almak için çekilen hatta hidrant denir. Bu hattın ucuna bağlanan itfaiye hortumları buradan su alarak yangını daha hızlı bir şekilde söndürür. Bu hatlar şehir suyu şebekesinden beslenmektedir. Hidrant üzerinden basınçlı bir su alan sistemlerin daha verimli ve hızlı çalışmaları için kullanılır.


Hidrant sistemi binalarda yangından korunma yönetmeliğine mutlaka uymalıdır. Genellikle yangınlarda kullanılan hidrantların bakımı ve tamiri o şehirdeki su idaresinin görevidir. Ancak periyodik kontrolleri ise mutlaka iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına yaptırılmaldır.


Yangında mücadele için en önemli sistemlerden biri olan Hidrantlar yer altı ve yer üstü olmak üzere ikiye ayrılır. 10 cm çapı bulunan hidrantlar uzun ömürlüdürler. Endüstriyel işletmelerde su vasıtası ile söndürme yöntemlerinin en önemlilerinden biri hidrantların kullanım amacı genellikle itfaiye ekiplerine basınçlı ve yeterli su sağlamaktır.


Hidrantlar fabrikalar, depolar, binalar ve endüstriyel tesislerin su ile söndürme sistemlerinde, ayrıca şehir ve kasabalarda direkt müdahalenin yanında itfaiyenin su alabilme amacına yönelik olarak kullanılan sistemlerdir.


Hidrantlar perkonas mühendislik tarafından ilgili yönetmelikte belirtilen sürelerde periyodik kontrollerini gerçekleştirmektedir. Yapılan kontroller sonucunda hidrant ile ilgili uygunluk raporu hazırlanır.