Tan Teknik Kontrol Uluslar Arası Belgelendirme ve Endüstriyel Ürünler Ltd. Şti.
Tan Teknik Kontrol Uluslar Arası Belgelendirme ve Endüstriyel Ürünler Ltd. Şti.

Asbest Ölçüm ve Analiz Hizmetleri

Kanserojen olarak bilinen ve kullanımı, üretimi yasaklanan asbest türevleri; uzmanlar eşliğinde ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Asbest söküm uzmanları tarafından işlemler yürütülür. Bu aşamalar esnasında asbest analizi gerekmektedir. Asbest ile yapılacak çalışmalar sırasında ciddi güvenlik önlemleri alınmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği uzmanları konu hakkında işletmeleri bilinçlendirmeli ve asbest konusunda çalışan profesyonellerden destek almalıdır.


Asbest analizi yaygın olarak iki şekilde yapılmaktadır: katı numunelerde asbest tayini, ortamdaki askıda asbest lifi ölçümü.


Katı Numunelerde Asbest Analizi:

Asbest varlığı incelenir, tespit amaçlı yapılan analiz çeşididir. En yaygın bilinen 6 asbest türü (krizotil, krokidolit, amosit, antofillit, tremolit ve aktinolit) gözlemlenir, mikroskopta analiz yapılır. Var, yok olarak sonuç verilir.


Özellikle kentsel dönüşüm kapsamında istenilen, asbest envanter raporu için gerekli asbest analizi olarak bilinir. Asbest söküm uzmanları eşliğinde numune alınması tavsiye edilir. 01.03.2019 tarihi itibari ile İSGÜM yetkisi olan laboratuvarların raporları geçerli olacaktır. AEM Laboratuvarı, NIOSH-NMAM 9002 standartı kapsamında TÜRKAK akreditasyonuna sahiptir, İSGÜM kapsam genişletme çalışmaları devam etmektedir.


Havadaki Askıda Asbest Lifi Analizi:

Askıda asbest lifi, katı numunelerden farklı olarak, laboratuvar çalışanları tarafından alınması gereken bir ölçümdür. Ortamda, uçucu olan asbest liflerinin, noktasal ve maruziyet olarak örneklemnesini içerir. Örneklenen numune laboratuvarda analiz edilir. Konsantrasyon olarak sonuç verilir.


Asbest lifi sayımı, yaygın olarak asbest söküm işlemleri esnasında istenen, asbest ölçüm ve analiz çeşitidir. İSGÜM tarafından yetkisi olan laboratuvarların raporları geçerlidir. AEM Laboratuvarı NIOSH-NMAM 7400 standartı doğrultusunda aktif olarak ölçüm ve analiz yapabilmektedir. Aynı standarttan, asbest analizi konusunda, TÜRKAK akreditasyonu ve İSGÜM yeterliliğine sahiptir.